LENGVOSIOS ATLETIKOS ASOCIACIJA

Greičiausi - krepšininkas ir biatlonininkė

2014 m. spalio 5 d.
Marytė Marcinkevičiūtė, SPORTAS.INFO


Prie partizanų žūties vietos Šimonių girioje startavę bėgikai finišo liniją kirto Svėdasuose šalia paminklo kovotojams už Lietuvos laisvę. Sporto entuziastas, 42 metus kūno kultūros dėstytoju dirbęs, o dabar savo gimtinėje Anykščiuose ūkininkaujantis Vladas Pajarskas kartu su Anykščių politinių kalinių bei Šaulių sąjunga Svėdasuose organizavo pirmąjį bėgimą, skirtą Algimanto apygardos partizanų žūties 65-osioms metinėms paminėti. Vieniems anykštėnams, stokojantiems bėgimo varžybų patirties, būtų buvę sunku suorganizuoti tokį renginį. Padėti sutiko Lengvosios atletikos asociacija ir Lietuvos sporto ir kultūros asociacija “Nemunas”, Svėdasų seniūnas Valentas Nėniškis. 

Kartu buvo paminėta ir Judėjimo savaitė (“Move week”) bei Vyriausybės paskelbti 2014-ieji Vaikų sveikatingumo metai, nes bėgime daugiausia dalyvavo jaunimas. Pagarbos bėgimo dalyvių laukė svėdasiškių ir LAA pagaminti atminimo medaliai, „Gijos“ megztiniai, daugybė „Stiklitos“ prizų, 30 neperšlampamų striukių, knygos „Aš, Anykščių šilelis“, kitos dovanos.

Lietuvos šaulių sąjungos pulkininko Prano Saladžiaus šaulių 9-oji rinktinė iš savo asmeninių lėšų prie Laisvės paminklo Svėdasuose visus vaišino rinktinės vadės Astos Tidikienės su jaunimu išvirta koše bei arbata. „Hermis“ bėgimo dalyviams dovanojo vandens.    

Dar gerokai prieš bėgimo pradžią Svėdasuose prie paminklo kovotojams už Lietuvos laisvę ir nepriklausomybę “Kulkų pakirstos eglių viršūnės” ant stalo puikavosi  daugybė prizų, grojo muzika. Ne vienas miestelio gyventojas klausinėjo, kas gi čia vyksta, o kai kurios moterėlės tarpusavyje netgi šnabždėjosi, kad, ko gero, čia vyks šokiai. 

ŠIMONIŲ GIRIOJE. Pagarbos bėgime užsiregistravo 17 moterų ir 24 vyrai. Pasak vieno iš varžybų teisėjo vilniečio Egidijaus Karaliaus, kaip pradžiai tai visai neblogai. Bėgime dalyvavo daugiausiai anykštėnų ir trys pirmakursiai iš Vilniaus Gedimino technikos universiteto: architektūrą studijuojantis Marijus Knabikas, programų inžineriją - Deividas Marciejauskas ir verslo informacines sistemas – Silvijus Kačinskis. Juos savo mašina į Svėdasus atvežė VGTU dėstytojas Jonas Pečiūra, kuris šiuos studentus žada nukreipti į Vilniuje pradėjusio dirbti šiauliečio trenerio Česlovo Kundroto grupę. 

Prasmingo bėgimo startas buvo duotas Šimonių girioje prie Priepodo ežero. Visi sportininkai, renginio organizatoriai ir svečiai išsirikiavo prieš 65 metus lapkričio 1 d. septynių tėvynės gynėjų žuvimo vietos.

Anykščių r. savivaldybės administracijos vyr. specialistas  Gintaras Vaičiūnas supažindino su pirmųjų Svėdasų krašto partizanų judėjimu.

“Šimonių giria per visą pasipriešinimo sovietų okupantams laikotarpį buvo partizanų telkimo, slapstymosi ir kovų vieta. Kiekviena Algimanto apygardos partizanų rinktinė turėjo savos rinktinės dainą. Šimonių giria girdėjo ir pirmųjų Svėdasų krašto partizanų priesaiką 1944 m. spalio mėnesį. Partizanai prisiekė, kad jie žus, bet priesaikos nesulaužys”, - kalbėjo G. Vaičiūnas. 

Tarp septynių išduotų ir 1949 m. žuvusiųjų partizanų (jie vėliau buvo perlaidoti kartu Adomynės kapinėse) buvo ir pagrindinio šio pagarbos bėgimo organizatoriaus V.Pajarsko brolis, apygardos štabo viršininkas Albinas Pajarskas-Bebras. Iš viso žuvo 40 Algimanto apygardos partizanų. 
 
Kaip teigė V. Pajarskas, pirmą sykį Lietuvoje surengtas toks pagarbos bėgimas iš partizanų žūties vietos iki paminklo kovotojams už Lietuvos laisvę ir nepriklausomybę ir tapo pirmuoju bėgimu pokario rezistencijai Lietuvoje paminėti. 

Pagarbos bėgimo dalyvius pasveikino Lengvosios atletikos asociacijos prezidentas, Lietuvos  socialinės apsaugos ir darbo viceministras Algirdas Šešelgis bei rajono meras Sigutis Obelevičius. LAA prezidentas akcentavo, jog simboliška, kad jie buvo tenai, kur žmonės kovojo ir žuvo už tai, jog Lietuva būtų laisva ir nepriklausoma. 

„Labai džiugu, jog prieš save matau daug jaunų veidų, nauja karta ir jaunimas savo bėgimu yra pasirengęs simboliškai pagerbti tuos, kurie kovojo už mūsų laisvę“, - kalbėjo A. Šešelgis.

Rajono meras 9 km bėgimo dalyviams linkėjo didelės ištvermės, įveikiant visą distanciją, gero starto ir dar sėkmingesnio finišo. 

Prie žuvusiųjų partizanų vietos buvo uždegtos žvakutės, padėta gėlių puokštės.  
 

APSISPRENDIMAS. Pirmojo bėgimo nugalėtoju tapo Anykščių Jono Biliūno gimnazijos dvyliktokas Gytis Krivickas, kuriam kartu su kitais apdovanojimais įteikta ir „Nemunas“ asociacijos įsteigta taurė, kaip pasiekusiam absoliučiai geriausią rezultatą. 

G. Krivickas - neblogo meistriškumo krepšininkas, tačiau su dideliu entuziazmu  kelerius metus mažesniuose miestuose, kur yra mažesnis starto mokestis ir ne tokia didelė konkurencija, dalyvauja ir įvairiose bėgimo varžybose. 
 
„Toks pagarbos bėgimas jaunimui labai reikalingas, praeities mes negalime užmiršti. Man buvo didelė garbė tapti pirmuoju šio istorinio bėgimo nugalėtoju“, - sakė G. Krivickas, kuris teigė, jog galutinai dar neapsisprendė, ką vis dėlto rinksis: bėgimą ar krepšinį. 

Antras buvo vilnietis Deividas Marciejauskas, o trečias – anykštėnas Ąžuolas Bajoravičius.  

ŠEIMA. Moterų grupėje nugalėtoja tapo anykštietė Kotryna Vitkūnaitė, kurios pagrindinė specializacija – biatlonas, kuriame ji tobulinasi jau kone 10 metų. Sportininkę treniruoja jos tėvas Bronius Vitkūnas, dirbantis Kūno kultūros ir sporto centre ir taip pat dalyvavęs bėgime, Jis su dukra gavo vyriausiųjų dalyvių prizus: Kotrynai -18 metų, o Broniui – 49-eri. 

K. Vitkūnaitė – Lietuvos antrosios biatlono rinktinės narė, rengiasi 2015 m. pasaulio biatlono jaunimo čempionatui, kuris vyks Baltarusijoje ir Europos čempionatui Estijoje. Praėjusiais metais per pasaulio jaunių čempionatą JAV estafečių varžybose ji su Lietuvos biatlonininkėmis buvo šešta. 

„Bėgti, žinoma, gerokai sunkiau nei rungtyniauti biatlono trasoje, reikalinga didesnė ištvermė. Bėgimo varžybose dalyvauju retai, nes tai nėra mano pagrindinė disciplina, kuriai turėčiau rengtis“, - sakė K. Vitkūnaitė, kuri tik bėgimo išvakarėse sugrįžo iš treniruočių stovyklos Baltarusijoje. 

Bėgo ir daugiau biatlonininkų: Linas Banys, Laima Banaitytė, Jonas Blažys, Darija Jankauskaitė ir Rūta Banytė. Dvi pastarosios užėmė atitinkamai antrą ir trečią vietas.Jų treneris B. Vitkūnas – prisiekęs ne tik biatlono, slidinėjimo, bet ir kalnų dviračių entuziastas. 

„Vasarą dalyvaujame įvairiuose Lietuvos kalnų dviračių maratonuose, neseniai vienas etapų buvo surengtas ir Anykščiuose“, - sakė B. Vitkūnas. Pagarbos bėgime dalyvavo ir nemažai slidinėjimo trenerio Algio Drūsio auklėtinių. 
 
Per iškilmingą apdovanojimą prie kovotojų paminklo Svėdasuose visiems baigusiems 9 km nuotolį, suvenyrus įteikė asociacijos „Nemunas“valdybos pirmininkas Kęstutis Levickis, kuris 30-iai pirmųjų finišą pasiekusių dalyvių įteikė ir lietaus striukes. LAA vadovai Algirdas Šešelgis ir Algirdas Maldūnas nugalėtojus ir prizininkus apdovanojo medaliais, prizais ir megztiniais. 

Dovanų gavo ir patys jauniausieji dalyviai: anykštėnai 11-metis Edvinas Simonutis ir 12-metė Kotryna Rakūnaitė. 

TRADICINIS. Pagarbos bėgime Šimonių giria - Svėdasai dalyvavęs Ankščių rajono meras S.Obelevičius (jis, beje, aktyviai mėgėjiškai bėgioja, o žiemą žaidžia krepšinį) norėtų, kad šis renginys taptų tradiciniu ir viliasi, jog taip ir bus. Meras džiaugėsi, kad V.Pajarskas ėmėsi iniciatyvos ir kad ateityje su Anykščių kūno kultūros ir sporto centru reikėtų kooperuotis, nes toks renginys - ne vieno žmogaus darbas.   

“Su Genocido centru čia planuojame įrengti istorinio turizmo maršrutus ir pažymėti visas partizanų stovyklavietes, gal būt, netgi atstatyti vieną iš unikalių bunkerių, kuris išėjoį į Priepodo ežerą. Pagarbos bėgimas būtų ne materiali, bet labai graži pagarba  kovojusiems ir žuvusiems partizanams”, - sakė S. Obelevičius. 

Bėgimo išvakarėse Anykščių rajono vadovas Seime dalyvavo sporto forume, o po to skubėjo į Prezidentūrą, kur Dalia Grybauskaitė apdovanojo geriausius sportininkus, tarp jų – ir anykštėnus Giedrių Titenį bei jo trenerį Žilviną Ovsiuką. 

“Turime keturis realius kandidatus į Rio de Žaneiro olimpines žaidynes ir viliamės, jog mūsų viltys išsipildys. Mums tai būtų tikras stebuklas, kad iš tokio mažo miesteliuko Lietuvai olimpinėse žaidynėse atstovautų keturi sportininkai ”, - sakė S. Obelevičius.  

Anykščių rajono meras teigė, kad, jeigu varžybų rengėjai pateiktų paraišką, kitąmet savivaldybė yra pasirengusi skirti keletą tūkstančių litų pagarbos bėgimui Šimonių giria - Svėdasai.   

Šaltinis: sportas.info